Ваш IP: 54.224.118.247

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Дитина і звички

Дитина імітує паління

Іноді можна помітити, що малюк бере олівець й удає, що палить. Швидше за все, це ще не вироблена звичка, а дитяча гра: ваша дитина копіює чиюсь поведінку. Адже діти в цьому віці взагалі схильні повторювати дії дорослих. Те, що у родині ніхто не палить, ще нічого не означає. Адже дитина буває в гостях, дивиться телевізор, де побачити людину із сигаретою можна досить часто. Крім того, на наших вулицях сьогодні можна побачити безліч рекламних плакатів, на яких зображені люди, які палять. А ось читати написи на цих плакатах, що паління шкодить здоров'ю, малюки ще не вміють.

Поговорити про те, що палити шкідливо, і пояснити, чому це так, можна вже і п'ятирічній дитині. Але ваші пояснення мають бути зрозумілими і доступними. Роз­повідати детально про те, що від паління помирають, і про те, які страшні хвороби від нього бувають, поки не варто. Але необхідно сказати, що палити небезпечно, особливо маленьким дітям.

Обмежте перегляд телевізійних програм, особливо телепередач, не призначених для дітей. Адже ви у цей момент не завжди поряд із дитиною, отже, не можете захистити її від впливу реклами.

Зовсім не обов'язково так станеться, що, коли ваша дитина виросте, то стане завзятим курцем. Для того, щоб малюк не уподобав сигарет, насамперед важливо не просто розповідати йому про шкоду куріння, але й привчати до здорового способу життя, ростити його упевненою в собі людиною, яка зможе не піддатися спокусам чи умовлянням друзів

Якщо дитина плюється

Плюватися дитина перший раз починає не просто так, а в тій си­туації, коли їй щось не сподобало­ся: сказав хтось щось неприєм­не, іграшку спробував відібрати. А взагалі малюки триріч­ного віку (або близько того) із задоволенням починають плюватися навіть просто так. Для них це вміння — но­ве відкриття.      Ітільки потім плювки використовуються дітворою як зброя. Тобто дослідження закінчилися, і тепер малюк визначає, як же реагують оточуючі, на такі «бойові» дії. Сказали щось неприємне, покарали? Плюну.

Що ж робити в такій ситуації? Головне  — не загострювати увагу, а, навпаки, ігнорувати таку поведінку. Якщо глядачів немає, то й висту­пати буде нецікаво. А ось якщо «плювання» про­цвітає у групі дітей, то не слід все-таки не сварити дитину. Спочатку необхідно допомогти дитині, яку обпльо­вував малюк, а потім без сторонніх провести спокійну бесіду про те, як мож­на і потрібно поводитися. Головне —терпіння. І навчайте малюка користуватися слова­ми, а не плювати. Якщо хтось із друзів відібрав іграшку, потрібно не плювати, а пояс­нити, що це твоя іграшка і потрібно попросити погратися нею.

Що робити, якщо дитина не може відірватися від телевізора?

Поки ще не пізно, проблему потрібно обов'язково розв'язати. Адже дивитися телевізор по кілька годин на день дитині такого віку шкідливо. Окрім навантаження на дитячу нервову систему, тривалого сидіння на одному місці, дитина одержує ще й величезну кількість всілякої інформації, більшість із якої взагалі призначена для дорослих.

І все-таки не можна просто так позбавити дитину того, до чого вона вже звикла. Звичайно, якщо ви так вчините, нічого, крім конфліктів і протесту, у відповідь не одержите. Спершу придбайте кілька дисків із добрими «нашими» мультфільмами і фільмами. Запропонуйте дитині дивитися їх замість якоїсь передачі й щодня скорочуйте час перегляду телевізійних передач хоча б на 15-20 хвилин. Тільки не просто так скорочуйте, а замінюйте ці заняття якимись іншими, корисними. Наприклад, підіть погуляти, пограйтеся з дитиною, приділіть їй свій час.

Поступово час перегляду телевізора скоротіть до 20-30 хвилин на день. Саме стільки часу можна проводити шестирічній дитині перед телевізором. І при цьому контролюйте те, що дивиться ваша дитина. Наприклад, новини, телесеріали, фільми для дорослих, передачі не «для дітей» не повинні потрапляти в поле уваги малюка. Мультфільми теж можна переглядати не всі.

Постарайтеся зараз впоратися із ситуацією, що склалася, інакше пізніше, коли підросте дитина, вам буде значно складніше відучити її від телезалежності.

Дитина гризе олівці

Ця проблема трапляється досить часто. Чого тільки не вигадують винахідливі батьки: замінюють дерев'яні олівці металевими із висувним грифелем, купують ручки з наконечниками у вигляді веселих звіряток, і навіть із перами.

Ті дорослі, яких ця дитяча звичка дуже дратує, намагаються забороняти дитині гризти олівці, карають, намащують кінчики олівців чимось гірким. Але все безрезультатно! Дитина вперто гризе все, що потрапляє їй у руки.

Причина шкідливої звички — надлишок тривоги і напруження, від яких дитина намагається позбавитися таким ось незвичайним способом. Можливо, у цей момент дитина переживає невпевненість у своїх силах, страх.

Звичка гризти олівці або ручки може виявлятися у дитини тільки в садку або тільки вдома, а може виникати і там, і там. Важливо створити вдома для дитини такі умови, щоб вона могла розслабитися, зняти тривогу і напруження. Дуже допомагають у таких випадках заняття спортом, наприклад плаванням чи гімнастикою.

Головне: виявіть терпіння і розуміння.